Papildināta 23. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla programma

26 Feb

Print pagePDF page

Jau pavisam drīz, no 9. līdz 28. martam, pavasara sākumu ieskandinās 23. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls (BBF), un tas solās būt vēl dejiski starpdisciplinārāks nekā iepriekš. Šī gada programma tikpat aktīvi atspoguļos ilggadējo devīzi “No klasikas līdz avangardam”, bet atšķirsies ar skaidrāku nodalījumu trīs stilistiskos blokos. Skatītājs varēs izvēlēties, bet labāk gan būtu ieteicams izbrīvēt vakarus visam: gan plašam klasiskās dejas, gan tautas jeb raksturdeju, gan džeza dejas izrāžu klāstam.

Festivāla atklāšana Rīgas Starptautiskajā Dzelzceļa stacijā un tirdzniecības centrā “Origo” jau kļuvusi par nelaužamu tradīciju. 9. marta pēcpusdienā visdažādāko dejas stilu un mūzikas nozaru Latvijas mākslinieki uzstāsies ar laikmetīgu performanču skati, lai kārtējo reizi apliecinātu baleta mākslas pieejamību un atvērtību ikkatram, pat nejaušam skatītājam. „Koncerts atspoguļos baleta mākslinieka mobilo raksturu – vienmēr būt ceļā no izrādes uz izrādi,” uzsver 23. BBF direktore Lita Beiris.

Kontrastains solās būt 12. marta Galā koncerts Latvijas Nacionālajā operā (LNO) ar plaši pārstāvētu baleta valstu ģeogrāfiju: no ASV līdz Ķīnai, no Krievijas līdz Turcijai, ar pieturām Austrijā, Vācijā un Francijā. Vadoši solisti, tai skaitā Latvijas Nacionālā baleta dejotāji un starptautisko konkursu laureāti, demonstrēs gan klasikas baleta pērles, gan jaunus laikmetīgas dejas meklējumus. Vakara gaitā īpaši emocionāls un krāšņs solās būt Ankaras Valsts baleta vadošā solista Buraka Kajihana monologs no “Hamleta” un Astora Pjacolas tango numurs. Pekinas dejas akadēmijas mācekļi izpildīs Ķīnas tradicionālas kultūras dejas ar cīņu elementiem. Savukārt Vīnes Nacionālā baleta premjera Denisa Čerevičko artistiskās prasmes festivāla rīkotāji aizrautīgi salīdzina ar dižā Mihaila Barišņikova sasniegumiem.

Šī gada festivāla obligātais must see ir pasaules top līmeņa horeogrāfa Džona Noimeijera (John Neumeier) Vācijas Nacionālā jaunatnes baleta “Bundes Jugend Ballett” (Hamburga) dejotāju uzstāšanās. 14. martā trupa uzstāsies Preiļu novada kultūras centrā, bet Pētera Vaska mūzikas pavadībā ar savu priekšnesumu fragmentiem mākslinieki piedalīsies arī Galā koncertā LNO. Amerikānis Džons Noimeijers vada Hamburgas baleta trupu kopš 1973. gada, bet 2011. horeogrāfs nodibināja sava baleta jaunatnes nodaļu, kur mākslinieki “iesildās” un eksperimentē pirms iekļūšanas baleta augstākajā līgā. “Kaut arī patlaban nav iespējams uzaicināt Hamburgas Nacionālo baleta teātri uz Latviju, mums vismaz ir iespēja izbaudīt baleta ģēnija radošo darbu Nacionālā jaunatnes baleta izpildījumā. Festivāla repertuārā tāpat iekļauta Dž. Noimaijera horeogrāfija,” atklāj L. Beiris. Multinacionālajā trupā darbojas astoņi profesionāli dejotāji, kas nodarbojas arī ar horeogrāfiju un improvizāciju. Viņu daiļrades stūrakmens ir augstvērtīga tehnika un dziļdomīga, emocionāla, jutekliska ekspresija, bet moto – dāvāt baleta mākslu tiem cilvēkiem, kam nav iespējas to piedzīvot teātrī. “Bundes Jugend Ballett” paplašina skatuves telpas iespējas un iziet ārpus proscēnija rāmjiem, lai ar savu aizrautīgo deju radītu īstu sabiedrisku pārdzīvojumu, aizkustinoši bagātinot ikkatras pilsētas dejas un kultūras ainavu. Dejotāji izpilda arabeskas veco ļaužu pansionātā, gaisa špagatam izvēlas cietumu un piruetēm darba pārtraukumus. Ar līdzīgu labdarības akciju mākslinieki piedalīsies arī Rīgas Mežciema pansionātā, kur būs uzaicinātas vietējās internātskolas.

Spilgtākais priekšnesums raksturdeju žanrā – laikmetīgās un tradicionālās latino dejas un kultūras sakausējums amerikāņu baleta trupas “Ballet Hispanico” (Ņujorka) izpildījumā – būs skatāms Rīgā (21. marts, VEF Kultūras pils), Rēzeknē (24. marts, Latgales vēstniecībā “GORS”) un Ventspilī (26. marts, teātra nams „Jūras vārti”). Pasaules vadošā latino kolektīva iestudējumi “Linea Recta”, “Dnzon” un “Con Brazos Abiertos” Elvina Eilija (Alvin Ailey) skolnieka Eduardo Vilaro horeogrāfijā būs artistiski koši un tehniski nevainojami. Savukārt 22. martā dejas profesionāļiem tiks piedāvāta vienreizēja iespēja apmeklēt kompānijas meistarklases.

Franču horeogrāfiju festivālā pārstāvēs laikmetīgas dejas kompānija “De Fakto et Formacion”, kas 20. martā Latvijas Kultūras akadēmijas „Zirgu pastā” rādīs komiskas dejotāju profesijas “aizkulišu” tipa izrādes „Mazais pas de deux divatā” (“Un petit pas de deux sur ses pas”) un „Kabatlakatiņi” (“The mouchoirs”). Tango un valša balles deju estētika līdzās hip-hop kultūras aizrautīgajai horeogrāfijai franču komēdiju dižgara Burvila (Bourvil jeb André Robert Raimbourg) dziesmu pavadībā – pacilājošs garastāvoklis un iedvesma garantēti.

Baltijas Baleta festivāls vienmēr cenšas parādīt publikai ko vairāk: deju caur citiem izteiksmes līdzekļiem un radošām izpausmēm. Kino ar deju vienmēr bijis labās attiecībās, un filmas par vilinošās baleta pasaules aizkulisēm, kā arī spilgtākajām personībām vienmēr raisa interesi. “Splendid palace” “Film Noir” telpās 15. martā Latvijas skatītāji redzēs izraēliešu režisora Tomera Heimana (Tomer Heymann) filmu “Mr. Gaga”, veltījumu pasaulslavenā horeogrāfa Ohada Naharina (Ohad Naharin) stila attīstībai un darbam Batsheva dejas kompānijā. “Gaga” ir kustību valoda, ar kuru skolotājs vada dejotājus improvizāciju praksē, kas balstās uz skolotāja doto tēlu aprakstiem. Šīs improvizācijas palīdz dejotājam radīt un izteikt kustību ar katru ķermeņa daļu unikālā veidā, kas tiek ignorēts citās dejas tehnikās. Dejas pasaule tiks atspoguļota arī gleznās: no 14. marta VEF Kultūras pilī būs skatāma igauņu Vanemuine teātra baleta trupas bijušā premjera, mākslinieciskā vadītāja un horeogrāfa Ilo Vilimā ekspresīvi abstraktu gleznu sēriju izstāde.

Plašāka informācija par 23. BBF pieejama festivāla mājaslapā www.ballet-festival.lv un Facebook.

Biļetes uz festivāla koncertiem var iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs, internetā www.bilesuparadize.lv un notikumu norises vietās.

Raksts vēl nav komentēts

Ieraksti komentāru