Hronika: 2012.gada pavasaris

2 Aug

Print pagePDF page

Gunta Bāliņa

Lai saglabātu baleta notikumu dokumentēšanas nepārtrauktību un informāciju par notikumiem mūsu baletā padarītu pieejamu ikvienam interesantam, trupinām publicēt baleta hroniku – šoreiz par 2012.gada pavasari.

29.februārī 60.dzimšanas dienu atzīmēja Aleksandrs Barinovs. Pirmās privātās baleta studijas ”Baleta pasaule” dibinātājs un vadītājs.

Šī gada februāra beigās, Krievijas televīzijas kanāla „Kuļtura” programmas ietvaros, Mossovet teātrī tika filmēta baleta izrāde „Kastings” ar Allas Sigalovas horeogrāfiju, kur Mihaila Novikova lomā iejutās Latvijas Nacionālā baleta solists Aleksejs Avečkins. Abi mākslinieki ir sadarbojušies arī iepriekš, un līdzšinējo horeogrāfes un baletmeistara kopdarbu pašmāju skatītāji ir varējuši novērtēt izrādē „Dzeltenais Tango”.

Savukārt, Latvijas Nacionālā baleta dejotāja Viktorija Jansone ar panākumiem uzstājās prestižajā baleta Galā koncertā Londonā, kas norisinājās šī gada marta sākumā.

No 4. līdz 11. martam ar Latvijas Nacionālā baleta vadošajiem solistiem strādāja repetitore Irina Čistjakova no Sanktpēterburgas Marijas teātra. Aktīvi ritēja Ludviga Minkusa baleta «Bajadēra» mēģinājumi, un Irinas Čistjakovas uzdevums bija strādāt ar galveno lomu atveidotājiem – Nikijas lomu dejos Margarita Demjanoka, Jūlija Gurviča, Viktorija Jansone un Alise Prudāne, Gamzati būs Sabīne Guravska, Elza Leimane-Martinova, Jolanta Lubēja un Juka Mijake. Solora lomu atveidos – Aleksejs Avečkins, Raimonds Martinovs, Sergejs Neikšins un Arturs Sokolovs. «Bajadēra» pirmizrādi piedzīvos 20. aprīlī. Baleta horeogrāfs-inscenētājs ir Aivars Leimanis, scenogrāfe un tērpu māksliniece Ināra Gauja.

Irina Čistjakova ir bijusi vadošā Marijas teātra vadošā soliste, tagad dejotāja strādā kā pedagoģe-repetitore. Māksliniece ļoti mīl Rīgu un ar lielu prieku strādā ar Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem. ‘’Si ir jau otrā reize kad māksliniece viesojas Rīgas baletā kā pedagoģe un repetitore. I. Čistjakova ļoti atzinīgi vērtē Latvijas Nacionālās operas draudzīgo baleta trupu, kurā dejotāji strādā ar lielu atdevi un atbalsta cits citu. Irina Čistjakova savu sajūsmu pauž arī par LNO baleta zāli, sakot: «Pat ja esi noguris, ieraugot plašo Rīgas panorāmu, kas paveras no zāles, garastāvoklis uzlabojas un rodas darba spars.»

9. martā turpinot veiksmīgo sadarbību ar kaimiņvalstu opernamiem Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī viesojās Sabīne Guravska, atveidojot princeses Auroras lomu Pētera Čaikovska baletā “Apburtā princese”. Par izcilu sniegumu šajā lomā Sabīne Guravska tika nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kā “Gada baleta māksliniece” (2010).

14.martā Margarita Demjanoka, uzstājās Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī ar Odetas – Odīlijas lomu Pētera Čaikovska baletā “Gulbja Ezers” un, no 21. marta līdz 8. aprīlim, dosies viesizrādēs uz Spāniju un Portugāli, pievienojoties Sanktpēterburgas dejotāju grupai.

15.martā L.Minkusa baletā „Dons Kihots” pirmo reizi Kitrijas draudzenes lomā redzējām Evelīnu Godunovu.

26.marts HELĒNAS TANGIJEVAS – BIRZNIECES BALVU saņēma – baletdejotājs, pedagogs-repetitors un horeogrāfs VLADIMIRS CUKĀNOVS.

V. Cukānovs ir dzimis 1929. gada 25. oktobrī Rjazaņas apgabalā Krievijā. Beidzis Maskavas Lielā teātra Horeogrāfijas skolu(1947) un Ļeņingradas N.Rimska-Korsakova Valsts Konservatorijas Baletmeistara fakultāti (1970), mācījies pie pedagogiem: N.Sergijevskas, A.Varlamova, N.Tarasova un citiem. Paralēli baletdejotāja darbam ilgus gadus bijis LNO baleta trupas pedagogs.-repetitors (1947-91).1948 – 1976 RHV klasiskās dejas pedegogs. Vadījis baleta semināru Kopenhāgenā (1970), daudz strādājis kā viespedagogs dažādu valstu baleta skolās:Irānā, Dānijā, Austrijā, Turcijā, Ungārijā, Brazīlijā, Šveicē, ilgus gadus vadījis vasaras seminārus Badausē (Austrijā). Strādājis Vīnes Valsts operas baletskolā (1985-88) un kopš 1989.gada Vīnes Valsts operā.

Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā Vladimirs Cukānovs izskalojis spilgtākos vīriešu kārtas baleta māksliniekus, to skaitā – Igors Pavļēņins, Arnis Līcītis, Māris Sveilis, Tālis Sils, Gunārs Anufrijevs, Boris Čuprins, Vladimirs Gelvāns, Vladimirs Diordjevs, Vasīlijs Gončarenko, Māris Retermanis, Valērijs Sevastjānovs, Džons Markovskis, Juris Kaprālis, Gļebs Larionovs, Boļeslavs Adamoks, kā arī Helēnas Tangijevas – Birznieces balvas ieguvējs 2011. gadā – Genādijs Gorbaņovs.

«Kā dejotājs – aktieriski daudzpusīgs, tehniski perfekts, virtuozs. Kā skolotājs – prasīgs, stingrs un zinošs. Kā cilvēks – sirsnīgs, iejūtīgs un saprotošs».(Gunta Bāliņa, Baleta horeogrāfe, pedagoģe)

«Spilgts tehnisks dejotājs. Vēlāk izcils pedagogs – repetitors, kurš tika novērtēts ne tikai pie mums, bet «dzelzs priekškara» gados jau veiksmīgi pierādīja sevi daudzās pasaules valstīs. Kopš 1989. gada ar izcilību strādā Vīnē.»(Aivars Leimanis, Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs, Vladimira Cukānova skolnieks)

Helēnas Tangijevas-Birzniecas balva pirmoreiz pasniegta 1996. gadā Litai Beiris. To saņēmuši arī Ausma Dragone, Inese Dumpe (2006.g.), 2008.g. – Aivars Leimanis, 2010. gadā – Sarmīte Jakse-Graudiņa, bet 2011. gadā – Zita Errs un Genādijs Gorbaņovs.

20.aprīlī. Pirmizrāde – Ludviga Minkusa balets „Bajādēra” Mariusa Petipā horeogrāfijā. Diriģents: Farhards Stade, baletmeistars inscenētājs: Aivars Leimanis, Aiša Sila un Inese Dumpe, scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Ināra Gauja. Galvenās lomās: Margarita Demjanoka (Nikija), Elza Leimane-Martinova (Gamzati), Raimonds Martinovs ( Solors), Ringolds Žigis ( Dižais Bramins), Intars Kleinhofs ( Zelta dievs),

24 .un 25. aprīlī Latvijas Nacionālā baleta vadošais solists Raimonds Martinovs piedalījās pasaules baleta zvaigznes Uļjanas Lopatkinas – Sanktpēterburgas Marijas teātra primabalerīnas, Krievijas tautas mākslinieces, daudzu prēmiju ieguvējas, tai skaitā – “Zelta Maska”, “Vaganova-Prix”, “Benois de la Danse”, “Golden Sofit”, “Evening Standart” u.c. Galā koncertā Maskavā.

28. aprīlī Latvijas Nacionālā baleta zvaigžņu pāris Raimonds Martinovs un Elza Leimane-Martinova sniedz priekšnesumu Igaunijas Nacionālās operas Starptautiskajā baleta zvaigžņu Galā koncertā.

30.aprīlī LNO – Starptautiskais Baltijas baleta festivāls. Latvijas Nacionālajā operā visi dejas mīļotāji bija aicināti uz festivāla intriģējošāko notikumu – Galā koncertu, kurā uzstājās pasaules baleta zvaigznes no Nīderlandes, Filipīnām, Krievijas, Dienvidkorejas, Portugāles, Gruzijas, ASV, Lietuvas, Igaunijas un, protams, Latvijas.

18.maijā LNO Mazajā zālē klasiskā un laikmetīgā baleta vakars „Iespējams” II

Programmā:

1. Roberto Cacciapaglia mūz. „Iespējamie virzieni” Annas Russkes horeogrāfija un iestudējums . Dejo: Baiba Beitika, Margarita Buharina, Milāna Komarova, Annija Kopštāle, Valērija Mergoļda, Alise Prudāne. Kate Pumpiņa un Ieva Rācene.

2. Žoržs Bizē, Radions Ščedrins mūz. „Karmena”, Dana Bakutina horeogrāfija. Dejo: Juka Mijake.

3. Nick Cave, Warren Ellis mūz. „Tuvu” Milānas Komarovas horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Alise Prudāne un Artūrs Sokolovs.

4. Džons Kanders mūz. „Čikago” Kristīnes Vaņinas horeogrāfija un iestudējums . Dejo Ieva Rācene.

5. Sergejs Prokofjevs mūz., duets no baleta „Romeo un Džuljeta” Leonīda Lavrovska horeogrāfija. Dejo: Laine Paiķe un Aleksejs Avečkins.

6. Banco de Gaia mūz. „Mantojums” Donāta Rudzīša horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Donāts Rudzītis.

7. Džoakino Rossini, Volfgangs Amadejs Mocarts mūz. „No horeogrāfa dzīves” Jevgēnijas Trautmanes horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Iļja Puhova un Māris Spriņģis.

8. Skrimin Džej Hokins mūz. „Man vienalga” Andra Bukolovska horeogrāfija un iestudējums . Dejo: Jevgēnija Trautmane.

9. Eric Satie mūz. „Līdz galam nepateiktais” Annas Ruskes horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Alise Prudāne un Toms Kolbins.

10. Adolfa Adāna mūz. un Āfrikāņu tautas melodijas „Mzansi” Elzas Leimanes – Martinovas horeogrāfija un iestudējums . Dejo: Jolanta Lubēja.

11. Ludvigs Minkuss mūz. Pas de deux no baleta „Dons Kihots” Mariusa Petipā un Aleksandra Gorska horeogrāfija. Dejo: Evelīna Godunova un Sergejs Neikšins.

12. Gustavs Māllers mūz. „Ādams un Ieva” Elzas Leimanes – Martinovas horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Alise Prudāne, Elza Leimane- Martinova, Raimonds Martinovs.

13. Moby mūz. „Evolūcija” Sergeja Sosnovska horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Sergejs Sosnovskis.

14. Riči Sokomoto mūz. „Astrāls” Jevgēnijas Trautmanes horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Ieva Rācene un Antons Freimanis.

15. Karls Sensans mūz. „Mirstošais Gulbis” Mihaila Fokina horeogrāfija. Dejo: Iļjana Puhova.

16. Pēteris Čaikovskis mūz. Duets no baleta „Sarkanā Žizele’ Borisa Eifmana horeogrāfija. Dejo: Kristīne Vaņina un Viktors Seiko.

17. Ludvigs Minkuss mūz. Variācija no baleta „Pahita” Dejo: Annija Kopštāle.

18. Dmitrijs Šostokovičs mūz. „Hipokampiskā traģēdija”Antona Freimaņa horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Jekaterina Sergējeva un Reinis Rešetins.

19. Hans Zimmels mūz. „Veltījums” Kristīnes Vaņinas horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Alise Prudāne.

20. Chicago mūz. „No saulrieta līdz saullēktam” Karīnas Taranovas horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Ieva Rācene un Aleksejs Avečkins.

21. Hehperos mūz. „Bezmiegs” Aleksandras Astreinas horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Margarita Demjanoka.

22. Pjetro Mascagni, Antonio Vivaldi, Rene Aubry mūz. „The Box” Raimonda Martinova horeogrāfija un iestudējums. Dejo: Raimonds Martinovs, Aleksandrs Jurāns, Andris Pudāns.

Programmu vadīja baleta solistes Agnese Germa un Kristīne Kitnere.

28.maijs. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla izskaņā Latvijas Nacionālajā operā pirmo reizi Baltijā, savas Eiropas tūres ietvaros viesojās Elvina Eilija (Alvin Ailey) viena no populārākajām ASV dejas kompānijām «Eilijs II» (Ailey II), kuras pamatsastāvā ir 12 dejotāji un kuri jau ar lieliem panākumiem pierādījuši sevi visā pasaulē.

2.jūnijs LNO balets sezonas noslēgumā izrādīja Ludviga Minkusa baletu „Bajādēra” Galvanajās lomās: Margarita Demjanoka ( Nikija), Sabīne Guravska ( Gamzati), Sergejs Neikšins ( Solors), Sergejs Sosnovskis ( Zelta Dievs).

Šajā pusgadā jāatzīmē LNO baleta solistes Margaritas Demjanokas mākslinieciskā darbība ārpus Latvijas robežām.

13. februāris Dalība komponista Inta Birzkopa 50.gadu jubilejas koncertā „Četri ziemeļu gadalaiki”. Vasara – partneris Artūrs Skuteļskis.

11. marts. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers” ‘Viļņas operas un baleta teātrī ( Lietuva) , Zigfrīda lomā Aurimas Paulauskas.

14.marts – 10.aprīlis Viesizrāžu turneja Portugāle – Spānija, kopā ar Marijas teātra ( Sanktpēterburga) solistiem:

14.marts. Lisabona. Auroras loma P.Čaikovska baletā „Apburtā prince”, princis Dezirē – Andrejs Besovs

15.marts.-16. marts. Titulloma A.Adāna baleta „Žizele”, princis Alberts – Andrejs Besovs.

28. marts. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers”.

30. marts. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers”. Izrādes ieraksts LisabonasTV

31. marts- 03. aprīlis. Lisabona, teātris „Tivoli”. Titulloma A.Adāna baleta „Žizele”, princis Alberts – Andrejs Besovs.

1.aprīlis – 4.aprīlis. Auroras loma P.Čaikovska baletā „Apburtā princese”, princis Dezirē – Andrejs Besovs

7. aprīlis. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers”, princis Zigfrīds Andrejs Besovs.

8. aprīlis. Auroras loma P.Čaikovska baletā „Apburtā princese”, princis Dezirē – Andrejs Besovs

9. aprīlis. Madride. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers”, princis Zigfrīds Andrejs Besovs Izrādes tiešraide Spānijas TV 1.kanālā.

21. aprīlis. Odeta – Odīlija P.Čaikovska baletā „Gulbju ezers” ‘Viļņas operas un baleta teātrī ( Lietuva) , Zigfrīda lomā Aurimas Paulauskas.

31.maijs Saranska ( Krievija) Dalība starptautiskajā baleta festivālā -“Браво”. Fragmenti no baletiem „Bajadēra”un „Anna Karēņina” Partneris Sergejs Neikšins.

Raksts vēl nav komentēts

Ieraksti komentāru