23. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls pārsteigs ar krāšņu un plašu programmu

3 Jan

Print pagePDF page

23. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls (BBF), kas 2018. gadā norisināsies no 9. līdz 28. martam, skatītājus sola pārsteigt ar plašu un krāšņu programmu, piedāvājot izbaudīt ASV, Austrijas, Krievijas, Vācijas, Ķīnas, Francijas, Turcijas un, protams, Latvijas baleta mākslinieku sniegumu.

Tradicionālais festivāla atklāšanas labdarības koncerts Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā / tirdzniecības centrā “Origo” notiks 9. martā. Kā stāsta BBF direktore Lita Beiris, arī šoreiz ikviens koncerta skatītājs tiks aicināts izbaudīt baleta un laikmetīgās dejas mākslas burvību. „Koncerts atspoguļos baleta mākslinieka mobilo raksturu – vienmēr būt ceļā no izrādes uz izrādi. Atklāšanas koncerts ir vieta Latvijas māksliniekiem, kuri pārstāv dažādus dejas un mūzikas mākslas žanrus, un tas vistiešākajā veidā parāda baleta mākslas pieejamību cilvēkam.”

12. martā Latvijas Nacionālajā operā norisināsies 23. BBF galā koncerts – festivāla nozīmīgākais notikums, jo tas piedāvās baleta koncertprogrammu, kurā uzstāsies vadošie solisti no pasaulslaveniem baleta teātriem, kā arī starptautisku baleta konkursu laureāti no Krievijas, Ķīnas, ASV, Vācijas, Francijas, Austrijas, Turcijas. „Galā koncerts saglabās tradīciju, ietverot programmā gan klasiskās baleta skolas, gan modernā baleta novitātes,” pauž festivāla direktore.

Kā allaž, arī šoreiz festivāla viesu uzstāšanos būs iespējams vērot ne tikai Rīgā: no 12. līdz 18. martam Džona Noimeijera Vācijas Nacionālais jaunatnes balets “Bundes Jugend Ballett” (Hamburga, Vācija) viesosies Preiļos un Rīgā.

Vācijas Nacionālo jaunatnes baletu 2011. gadā nodibināja pasaulslavenais horeogrāfs Džons Noimeijers (John Neumeier), kurš atrodas pasaulē vadošo baleta horeogrāfu trijniekā. Kompānijā darbojas astoņi profesionāli dejotāji, kas vienlaikus ir arī horeogrāfi. Viņi darbojas Hamburgas baleta centrā un bagātina pilsētas un visas valsts dejas un kultūras ainavu. Viņi pārstāv septiņas dažādas nācijas un runā vienā – kustību – valodā. Viņi atklāj arvien jaunas dejas formas, neatsakoties no tradīcijām. Tikai klasiskā tehnika atver viņiem spēles telpu. Viņi mīl deju un vēlas iejūsmināt, aizraut skatītājus, tādēļ dodas arī pie tiem, kam nav iespēju noskatīties baletu: izpilda arabesku veco ļaužu pansionātā, grand jete cietumā, piruetes darba pārtraukumā. Deja kā sociāls piedzīvojums – Hamburgā, Vācijā, ārzemēs. Vairāk informācijas: www.bundesjugendballett.de.

Džona Noimeijera Vācijas Nacionālais jaunatnes balets

„Lai arī pašreiz nav iespējams uz Latviju uzaicināt Hamburgas Nacionālo baleta teātri, vismaz ir iespēja baudīt baleta ģēnija radošo darbu Hamburgas Jaunatnes baleta izpildījumā. Festivāla repertuārā ir paredzēta arī Džona Noimaijera horeogrāfija,” atklāj Lita Beiris.

Savukārt no 21. līdz 26. martam (Rīgā, VEF Kultūras pilī – 21. martā; Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” – 24. martā; Ventspilī, teātra namā „Jūras vārti” – 26. martā) viesosies latino stila profesionālā baleta trupa “Ballet Hispanico” (Ņujorka, ASV). Latvijas skatītājiem “Ballet Hispanico” prezentēs trīs iestudējumus: “Linea Recta”, “Dnzon” un “Con Brazos Abiertos”.

“Ballet Hispanico” dibināts 1970. gadā un pamazām ieguvis atzinību pasaules mērogā. Kompānijas direktors kopš 2009. gada ir Eduardo Vilaro, kurš sākotnēji 1985. gadā kompānijā iesaistījās kā dejotājs. Eduardo Vilaro dejojis Elvina Eilija (Alvin Alley) kompānijā Ņujorkā, kā arī ir ieguvis maģistra grādu starpdisciplināro mākslu jomā Kolumbijas koledžā Čikāgā. Vilaro ir ne tikai horeogrāfs, bet aktīvs dejas politikas un izglītības aktīvists, piedaloties dejas padomēs, kā arī lasot lekcijas studentiem. “Ballet Hispanico” ir vadošā latino dejas kompānija pasaulē. Par to rakstījusi ASV prese: „Beidzot var dzirdēt un redzēt Latīņamerikas pieredzi!” (“The New York Times”); ““Ballet Hispanico” 12 mākslinieki ir dāsni apveltīti ar spožu tehnisko un muzikālo izpildījumu laikmetīgās dejas jomā.” (“The Washington Post”); „Ņujorkas kompānija ar latino garšu – Ballet Hispanico – dejo labāk kā jebkad…” (“Backstage”). Vairāk informācijas: www.ballethispanico.org.

“Ballet Hispanico”

Vēl festivāla programmā paredzēta “Vanemuines” teātra baleta trupas bijušā mākslinieciskā vadītāja Ulo Vilimā izstāde VEF Kultūras pilī (no 14. marta), “Heymann Brother Films” filmas „Mr. Gaga” par Izraēlas modernās dejas ģēniju Ohadu Naharinu demonstrēšana kinoteātrī “K. Suns”, Francijas laikmetīgās deju kompānijas “De Facto et Formation” izrāde LKA Teātra mājā „Zirgu pasts” (20. martā) un citas aktivitātes, kā arī muzikāli horeogrāfiskā fantāzija „Ugunī” ar LNOB baleta mākslinieku piedalīšanos (pirmizrāde notika 2017. gada maijā).

Plašāka informācija par 23. BBF pieejama festivāla mājaslapā www.ballet-festival.lv un Facebook.

Biļetes uz festivāla koncertiem var iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā un notikumu norises vietās.

Raksts vēl nav komentēts

Ieraksti komentāru