Rīgā uzstāsies izcilā krievu baleta prīma Svetlana Zaharova

2 Dec

Print pagePDF page

13. decembrī uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves būs baleta viencēlienu vakars «Amore». Rīgas publikas priekšā pirmoreiz uzstāsies Lielā teātra galvenā zvaigzne un Milānas La Scala pirmā krievu prīma Svetlana Zaharova. Kopā ar viņu uz viesizrādi ieradīsies Lielā teātra premjeri Mihails Lobuhins un Deniss Rodkins, vadošais solists Deniss Savins un vēl 10 slavenās trupas mākslinieki.

Baleta mīļotājiem «Amore» dos arī ļoti vērtīgu iespēju iepazīties ar triju interesantu un pasaulē pieprasītu horeogrāfu daiļradi: tie ir Jurijs Posohovs (Krievija/ASV), Patriks de Bana (Vācija) un Mārgerita Donlona (Īrija). Jāpiebilst, ka de Bana un Donlona arī paši ieradīsies Latvijā, lai vadītu viesizrāžu mēģinājumus. Patriks de Bana ir Svetlanas Zaharovas partneris īpaši viņai radītajā baletā «Lietus, pirms tas līst».

Izrādes «Amore» varoņu tērpus radījis slavenais krievu modes dizainers Igors Čapurins (starp citu, viņš ir rūpējies par divu valsts pirmo lēdiju – Ludmilas Putinas un Svetlanas Medvedevas garderobi). Viņam šī ir jau desmitā izrādē Lielajā teātrī. «Kārtējo reizi esmu izvēlējies vēsturisko pieeju teātra kostīmiem, protams, pagātnes stilistiku modernizējot – tradicionālajam baleta tērpu piegriezumam zināmā mērā piešķirot haute couture estētiskās nianses. Tieši tāpēc visi baleta tēli izskatās mūsdienīgi – maksimāli iederīgi sižetā, taču arī laikmetīgi un aktuāli. Esmu draugos ar Svetu Zaharovu jau sen, saprotam viens otru no pusvārda. Ir ļoti patīkami, ka viņa uzticas man kā dizaineram un biedram. Tas ievērojami palīdz darbā, padara tērpu radīšanas procesu vieglu un ārkārtīgi interesantu,» tā Čapurins.

Svetlanas Zaharovas projekta «Amore» pirmizrāde notika 2016. gada maijā. Kopš pavasara jau ir aplaudējuši skatītāji Maskavā un Monako, Ravennā un Modēnā, Parmā, Dženovā un Neapolē. Nevienam nerodas šaubas, ka «Frančeska da Rimini» ar Pētera Čaikovska mūziku Jurija Posohova iestudējumā kļuvusi par īstu himnu mīlestībai (pati prīma šo baletu atzīst par vienu no vismīļākajiem savā radošajā biogrāfijā – un viņai taču ir bijusi iespēja dejot galvenās lomas baletos, ko radījuši visu laiku labākie horeogrāfi, no Petipā līdz Neimaijeram).

Balets «Lietus, pirms tas līst» ar Baha, Respigi un Pino-Kintanas mūziku Patrika de Banas horeogrāfijā ir lielisks laikmetīgās dejas paraugs, kas paver jaunas Zaharovas šķautnes, – līdz šim viņa uzskatīta par klasisko baleta partiju etalonizpildītāju.

Trešā un pēdējā «Amore» daļa «Vēzieni pār nošu astēm» ar Mocarta Četrdesmitās simfonijas mūziku ir gaismas, spēles un nebēdnību pilna. «Šā baleta mēģinājumos mums gāja neprātīgi jautri,» stāsta Mārgerita Donlona. «Tik daudz smējusies nebiju vēl nekad. Tik daudz fotografējāmies, tik daudz jokojām… Taču tas netraucēja procesu. Vispār uzvest smieklīgu izrādi ir sarežģīti: tas, kas darba gaitā šķiet asprātīgi, ne vienmēr ir tā nolasāms no skatuves izrādes laikā. Šoreiz viss salikās ideāli!»

Projekta «Amore» viencēlieni ir tikpat dažādi un savstarpēji atšķirīgi kā lomas, kurās tajos spoži mirdz Svetlana Zaharova. Kopīgs visiem ir viens: tie ir radīti ar mīlestību.

Biļetes nopērkamas LNOB un «Biļešu paradīzes» kasēs, kā arī internetā.

Viesizrādes notiek kompānijas «Art Forte» Ziemas sezonas ietvaros. Projektu atbalstījuši Valsts Kultūrkapitāla fonds, kompānija «Uralhim», municipālā iestāde «Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs» (LiveRīga) un Pirmais Baltijas kanāls.

 

Raksts vēl nav komentēts

Ieraksti komentāru