Pirmizrādi piedzīvos lidojums vienā cēlienā “Vārna”

28 Nov

Print pagePDF page

29. un 30. novembrī, 1. un 2. decembrī Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē norisināsies mūziķa un komponista Reiņa Sējāna un Latvijas Nacionālā baleta vadošās solistes un horeogrāfes Elzas Leimanes kopdarbs “Vārna” jeb lidojums vienā cēlienā.

“Vārna. Lidojums vienā cēlienā” ir stāsts par cilvēku – ne par vārnu – par cilvēka iekšējo cīņu, par neglīto skaistajā un skaisto neglītajā, tuvošanos bīstamajam un sevis no jauna iepazīšanu. Vārna kā simbols, kā ārkārtīgi intelektuāli attīstīts un skaists putns šo stāstu palīdz izstāstīt tā, lai katrs tajā ieraudzītu sevi.

Reinis Sējāns atzīst, ka mīlestība pret kustību un dejas mākslu viņā dzīvojusi visu mūžu, “bet neizskaidrojamu iemeslu dēļ līdz šim nebiju to licis uz skatuves blakus mūzikai kā līdzvērtīgu sajūtu izteiksmes līdzekli”.

Abi mākslinieki jau ir pazīstami kopš skolas laikiem, taču tā pa īstam viens otru iepazinuši tikai nesen. Turpina Reinis: “Šī negaidītā atkalredzēšanās izrādījās svarīgs punkts radošajā ceļā. Elzas personībā ir noslēpums. Tas ir tas, ko mīlu māksliniekos un mākslā. Kopā strādājot, nostiprinās sajūta, ka mūsu iekšējie mūzikas viļņu uztvērēji darbojas līdzīgās frekvencēs.”

Elza, kura izrādē “Vārna” ir gan solistes, gan horeogrāfes lomā,  stāsta: “Ik mirkli mūsu aizrautība un prieks pieaug, jo nu daudzās ieceres realizējas taustāmā, redzamā un dzirdamā formā. Iemiesot vārnu, iedzīvināt to kustībās un pētīt iespējas, ko sniedz šis tēls, man sagādā lielu jaunrades prieku un patiesu iedvesmu. Šajos meklējumos kā ļoti vērīgs domubiedrs līdzās ir laikmetīgās dejas pārstāvis, horeogrāfs Dmitrijs Gaitjukevičs. Reinis ir uzbūris brīnumainu skaņu pasauli, kurā drosmīgi un neparasti veidojas mūsu radošās komandas redzējums par Vārnu.”

Reinis priecājas, ka  pēc garajiem mēnešiem, kas pavadīti rakstot  mūziku, beidzot ir pienākuši ilgi gaidītie mēģinājumi, kad viss, līdz šim tikai viņa galvā skanošais, ir skaidri dzirdams arī visai “Vārnas” komandai: “Manī valda milzīgs prieks un patīkams satraukums par kopāmuzicēšanu ar dziedātāju Maiju Sējāni, sitaminstrumentālistu Anriju Grinbergu un Sinfonietta Rīga stīgu kvartetu, ar kuru jau vairākkārt esam veiksmīgi sadarbojušies.”

Lai iepazītos ar muzikālo materiālu, piedāvājam noklausīties skaņdarbu “Vārna”.

Biļetes www.bilesuserviss.lv.

Raksts vēl nav komentēts

Ieraksti komentāru